18 Eylül 2019 Çarşamba

Baymak Kombi Neden Ses Yapar?


Baymak kombilerin tercih edilme nedenlerinden biri de sessiz çalışma sistemidir. Kullanım sırasında sıcak su musluğu açıkken ya da petekler devreye girip ısıtma sağlarken ateşleme sesini her kombi çıkarır. Ancak bu ses kullanıcısını asla rahatsız etmez. Bu ses dışında kombinizde sizi rahatsız edecek başka bir ses varsa bu bir arıza durumudur.

Baymak Kombi Neden Ses Yapar?


Öncelikle sesi yerinde dinlemek gerekir. Ses yapan parça veya ses yapan neden ancak yerinde görülerek net tespiti yapılabilir. Kuş sesi, patlamalı ses gibi benzetmelere göre uzaktan tespit yapmak çok zordur.
  • ·       FAN MOTORU ARIZASI

Baymak hermetik ve yoğuşmalı kombilerde hava akışını sağlamakta olan en önemli parçalardan biridir. Kombide fanın rulmanlarının dağılması, motor kısmının bozulması gibi durumlara bağlı ses yapma sorunu görülebilir. Bu durumda fanın tamiri de değişimi de yapılabilir.
  • ·       GAZ VALFİ ARIZASI

Gazı şebekeden alarak yanma oluşmasını sağlayan yani cihazın ateşleme yapmasına yardımcı olan en önemli parçalardan biridir. Arızalandığı zaman düşük ihtimalle de olsa kombi ses yapabilmektedir. Arıza halinde parçanın tamiri olmaz, değişimi yapılmalıdır.
  • ·       ÜÇ YOLLU VANA ARIZASI

Baymak kombilerde ve tüm kombilerde sıcak suyla kalorifer konumunu birbirinden ayırma özelliğindeki parçadır. Parça genel olarak blok, tamir takımı, motor ve gövdeden oluşmaktadır. Ancak tümüyle her kombide vardır denilemez. Parça arızalandığı zaman düşük ihtimalle de olsa kombi ses yapabilmektedir. Bu gibi durumlarda arızalı olan kısım tespit edilerek müdahale edilmektedir. Genel olarak üç yollu vana tamir işlemi de değişim işlemi de yapılabilmektedir.
  • ·       DEVİR DAİM POMPA ARIZASI

Kombide olmazsa olmaz hatta Anakarttan sonra gelen en önemli parçadır. Çoğu arızada karşımıza çıkabilir. Yine ses yapma durumlarında da pompa arızasına rast gelebiliriz. Parça arızasında hem tamir hem de değişim işlemi yapılabilmektedir. Tabi bu işlemler parçanın arıza durumuna bağlı ve kullanıcı talebine bağlı olarak değişmektedir.
DİP NOT: Arıza durumunda en sık rast gelinen parçalar bu şekilde özetlenebilir. Ancak bu parçalar dışında bazen basit ve eksik uygulamalar da cihazın ses yapmasına neden olabilir. Mesela kombiye müdahale edilip dış kapağının yerine tam oturtulmaması, kombi baca kısmının yerinden çıkması, yoğuşma gider hortumunun tıkalı olması gibi durumlar da cihazın ses yapmasına neden olabilir.
Başta da belirttiğimiz gibi cihazı yerinde görmeden ve sesi yerinde duymadan sadece muhtemel sebepler hakkında konuşabiliriz. Arızanın net teşhis edilerek çözüme ulaşması açısından mutlaka servis yardımı almalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder